Butler County's great daily newspaper
Advertisement | Advertise Here

Death Notices


Marian B. Hixenbaugh, Cabot
Dr. John H. Hockenberry Jr., Ph.D.,Tres Pinos, Calif.
Raymond Knotick, Butler
Christopher Thomas “Stein” Rockenstein, formerly of Butler


September 19,2020


Shirley J. (Hawk) Roe, Meridian
Mark Kennedy Williams Jr.,Wexford


September 18,2020


Dixie L. Cooper, Lower Paxton Township
Marian Louise Crevar, formerly of Butler
Scott E. Crooks, Karns City
Michele Lee Hartman, Prospect
Patricia Ann Ragan, Prospect
Shirley J. Roe, Butler
Audrey Rust, Kittery, Maine


September 17,2020


Nancy Karen Guentner, Cabot
John F. “Jack” “Abe” Lincoln, Butler
Mary Lou McGonigle, Neshannock Township and Naples, Fla.
Raymond Szramowski, Butler


September 16,2020


James D. Caccamo, Butler
Philip W. Goeppner, Harrisville
Lynly Ann Lafferty, Butler
Alan P. Naidus, Butler
Dayne Frederick Wahl M.D., Zelienople
Ryan L. Warheit, Penn Township


September 15,2020


Richard Karl Basel, Butler
Daniel J. Bogdanich Jr., Mars
Gary W. Frank, Slippery Rock
Donald Franklin McConnell, Slippery Rock
Edward Allen Rearick, Prospect
Mary Ellen Steinbeck, Cranberry Township


September 14,2020


William T. Charles, Ingomar
Dale J. Cornetti, Boyers
Beth Wynn Emmett, Butler
William (Bill) J. Giesler Jr., Harrisville
Sally Lu Henderson, Butler
Donna D. Pickett, Butler
Elizabeth A. “Betty Ann” (Semler) Pieto, Butler
Billie Eve (Corbin) Pontius, New Brighton
Ron Rieder, Chicora
Mathew T. Straessley, Cranberry Township
Randall Wimer, Butler


September 12,2020


Lisa Annette Heller, Butler
Patricia Anne Rice, formerly of Portersville
Ethel Eileen Critchlow Yard, Grove City


September 11,2020


Kirk E. Cavitt Jr., Pine Township
Lisa Annette Heller, Butler
James D. Kane Sr., Zelienople
Selma Lewis King, formerly of Butler
Blaine H. Montag, Cabot
Dr. Timothy M. Spina, Butler


September 10,2020


Charles John Brown, Chicora
Mary Lou Kinkela, Bradys Bend
John E. Maker Jr., Butler
Robert P. Miller, Butler
Blaine H. Montag, Cabot
Clayton S. Morrow, Mars
John J. Nestor, Valencia
Francis James Walsh Jr., Center Township
Dorothy M. Kelley Bouch Wright, Freeport
Dolores Ann Yoakum, formerly of Valencia


September 09,2020


Evelyn Eileen Adams, Fenelton
Miriam Ruth Byers, Karns City
Victor B. “Jim” “Speedy” Carbin, Butler
Ruth E. Frey, Indiana Township
Larry Brice Heemer, Slippery Rock
John E. Maker Jr., Butler
Robert William McCandless, Renfrew
Michael J. Schnur, Butler
Armella “Amy” (Mock) Zang, Dorseyville


September 08,2020


Cinda Lou Benninger, Chicora
Kenneth M. Huth, Bonita Springs, Fla.
James T. Junker, formerly of Mount Lebanon
Sarah R. “BeBe” Parker, Renfrew
Thomas C. Shoaf Sr., Chicora
Judith Louise Stephenson Schilling, Miamisburg, Ohio
Vernelia J. Taylor, Cabot
Elizabeth “Betty” (Hart) Voss, Mechanicsburg


September 05,2020


Cinda Lou Benninger, Chicora
Tawsha Marie DiGiacomo-Burk, Boyers
Catherine H. Hallman, Ellwood City
Darlene R. Hildebrand, Petrolia
Wendy A. Strickler Koon, Cranberry Township
Sarah R. Parker, Renfrew
Herbert V. Richards, Sarver
Robert “Bob” Allen Roenigk, Natrona Heights
Donald D. Tichenor, Boyers
Kay Susan (Hutchison) Vinroe, Butler


September 04,2020


Russell E. Barge, New Castle
Timothy C. Murray, Fenelton
Robert “Bob” Allen Roenigk, Natrona Heights


September 03,2020


Audrey A. Caputo, Butler
David William “Bill” Daubenspeck, Harrisville


September 02,2020


Paul J. Bliss III, Cranberry Township
Terry G. Stephenson, Butler
Patrick E. Williams, Butler


September 01,2020


Lucille H. Barbary, Butler
Dorothy Gene Burger, Cranberry Township
Herman L. Horner, Karns City
Marlene L. “Grames” Hughes, Buffalo Township
Christina Lea Mowry, Apollo
Linda J. Ochs, Butler
Jennifer Miller Parks, Eau Claire
Edward C. Sacco, Butler
Gilbert “Gil” Schantz, Butler
Donald Atwood Zier Sr., Vero Beach, Fla.


August 31,2020


Jamie L. Bowser, Bruin
Edward C. Sacco, Butler
Ernest Eugene “Ernie” Schnur, Herman
Gwendolyn Turner Wood, Butler
James H. Yarsky, Fombell


August 29,2020


Dr. William L. Barnett, Slippery Rock
Jamie L. Bowser, Bruin
Steve Thomas Permuko Jr., Portersville
Linda Marie Reffner, Butler
Margaret M. Rodgers, Chicora
Charles H. Walters, Butler


August 28,2020


Amy F. Birckbichler, Butler
Robert A. Semler, Middlesex Township
E. Lena Vandevort, Butler
Albert “Al” Vettori, Saxonburg


August 27,2020


Charles Frederick Broad, Slippery Rock
Marsha E. Matson, Butler
Dorothy May McGrath, formerly of Butler and Zelienople
Gloria Jean Navolio, Butler
Richard David Peters, Richardson, Texas
M. Elaine Texter Shook, Hilliards
Joanne G. Vannosdel, Wexford
Albert L. Vettori, Saxonburg
Elizabeth Porter Wagner, Hilliards


August 26,2020


Anna M. Fritsch Brick, formerly of Seven Fields
Carrl “Carol” Janice (Jones) Creeks, Adams Township
Thomas J. Meyer, Fombell
Nancy Shuler (Giorgianni), Sunrise, Fla.
N. Lloyd Yelland, Slippery Rock


August 25,2020


Arthur Carl Amsler II, Cranberry Township
Keith E. Beatty, West Sunbury
Mary Catherine “Cathy” Harvey, Harrisville


August 24,2020


Monty Leroy Christy, Parker
Richard J. Francis, Gibsonia
David Alan “Hilly” Hilliard, formerly of Butler
Robert “Bob” James Martin, Dayton, Ohio
Sandra Lee Miller, Lakeland, Fla.
Thomas Charles Miller,Emlenton
Jack E. Uber, North Ridgeville, Ohio
Steven G. Wasko, Butler


August 22,2020

Advertisement